
Zaradené do kategórií: Aerodom
Aerodom.sk je bezbariérový!
Priatelia, radi by sme sa vám s niečím pochválili. Urobili sme kus roboty, aby bol náš web bezbariérový. A veríme, že sa nám to aj podarilo!
S tou chváľou však musíme byť opatrní. Napriek snahe a dobrej viere urobiť veci správne, sme si vedomí, že všetko testujeme takpovediac v laboratórnych podmienkach, kedže v tíme nikoho so skutočným hendikepom nemáme.
Tým sa dostávame k prosbe - ak zistíte, či už na vlastnej koži alebo inak, že niektoré z uvedených vecí nefungujú správne, prípadne narazíte na akýkoľvek súvisiaci problém, dajte nám, prosím, vedieť na webmaster@aerodom.sk. Ďakujeme!
Čo to znamená bezbariérový (prístupný) web?
Bezbariérový web kladie čo najmenšie prekážky používateľom s poruchami zraku, sluchu, motoriky alebo vnímania ako takého. Alebo s ich kombináciou.
Pre sluchovo hendikepovaných používateľov ponúka prístupný web všetky audio/vizuálne záznamy aj v textovej forme - či už ako titulky alebo prepisy. Kedže u nás v čase písania tohoto článku žiadne video (ani audio) nemáme, pre túto chvíľu sa nás tento problém netýka.
Problematiku prístupnosti u porúch vnímania (napr. dyslexia) zatiaľ študujeme. Aktuálne máme implementované iba základné doporučenia ohľadom písma... avšak tu je testovanie z povahy veci obzvlášť problematické. Aj preto budeme veľmi vďační za vašu spätnú väzbu.
Pre používateľov s motorickými poruchami (ochrnutia, neurologické poruchy) sa v princípe celá prístupnosť točí okolo dvoch vecí - možnosť ovládať web výlučne klávesnicou (prípadne iným špeciálnym rozhraním nahradzujúcim klávesnicu) a nevyžadovania časového limitu na ovládanie. Čo zvykne byť niekedy problém napr. u animovaných rozhraní.
Pre používateľov s poruchami zraku je prístupný web kontrastný, veľkosť písma dostatočná a najmä nie fixná - web musí "ustáť" aj extrémne nastavenia veľkostí písiem, ktoré je možné nastaviť či už na úrovni prehliadača, alebo operačného systému. Pri väčších poruchách zraku je dôležitá aj optimalizácia pre čítacie zariadenia.
Toľko k teórii. Ale ako vyzerá bezbariérový aerodom.sk v praxi?
Aerodom.sk je na 100 % ovládateľný klávesnicou

Skúste to. Dajte myš nabok a stlačte TAB
. A potom znovu. A ešte raz.
Ak sa chcete vrátiť skúste Shift + TAB
. Na "kliknutie" použite Enter
(alebo
medzerník). V niektorých situáciách (napr. pri výbere dátumov) môžete použiť
šípkové klávesy.
Okrem toho, že všetko bude u nás fungovať správne (ako dúfame), vy budete mať aj vizuálnu odozvu o tom, ktorý element alebo tlačítko je v danej chvíli aktívne*.
Pre úplnosť treba dodať, že to čo popisujeme, umožnujú webové stránky od dôb čo existujú, v skutočnosti nič nové nevymýšlame. Skúste však nechať myš odloženú aj u konkurencie. Uvidíte ten rozdiel.
Aerodom.sk je optimalizovaný pre asistenčné technológie (napr. čítacie zariadenia)
Internetové stránky, okrem toho čo práve vidíte a čítate, si "v sebe" nesú aj informáciu o štruktúre toho, čo vidíte.
Napríklad tento text, ktorý práve čítate je interne označený ako hlavný. A práve na základe takýchto meta informácií vedia čítacie zariadenia - ak je všetko tak, ako má byť - ľahšie pochopiť, čo je na danej stránke dôležité a čo menej, ako rýchlo preskočiť napr. na navigáciu, čo a kedy dať do hlasového výstupu a podobne.
Vyšší príklad s hlavným textom je triviálny, veci sa však trošku komplikujú akonáhle chceme týmito meta informáciami popisovať meniacu sa aplikáciu, ako napr. náš vyhľadávací formulár na letenky. Veríme však, že všetko funguje tak, ako má.
Aerodom.sk spĺňa doporučenia na prístupný webový obsah (WCAG 2.0)
Existujú tri úrovne doporučení na prístupný webový obsah (A, AA a AAA), líšiace sa mierou "prísnosti" nárokov na obsah, napríklad doporučenou minimálnou mierou kontrastu. Aerodom.sk spĺna úroveň A*.
Viac o týchto doporučeniach si môžete prečítať tu: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0
Aerodom.sk funguje aj v čisto textových prehliadačoch!

Ak ste technicky zdatnejší a máte chvíľu času, skúste si nainštalovať Lynx, dnes na pohľad archaický, ale stále (už od roku 1992!) aktívne vyvíjaný textový prehliadač.
Pre tých z vás, ktorí viete o čom hovoríme - dobre ste počuli, aerodom.sk plne funguje aj v Lynxe! Áno, miestami to je možno trošku kostrbaté, ale funguje to!
Pýtate sa, na čo je to dobré?
Okrem toho, že Lynx spolu s brailovým displejom a hlasovým výstupom je používaný nástroj u nevidiacich, je to tak trochu aj o vyjadrení postoja. Web sa presadil aj vďaka tomu, že vo svojej podstate je to technológia jednoduchá a my veríme, že práve túto pôvodnú jednoduchosť treba zachovávať.
* Problémy, o ktorých vieme
Treťostranové komponenty, ktoré na našich stránkach používame (napr. Facebook tlačítka, komponent na grafy a pod.) často krát nespĺňajú úplne našu predstavu (a ani WCAG doporučenia). V tejto chvíli je to však kompromis, ktorý akceptujeme.
Mieru kontrastu spĺňame iba pre najnižšiu doporučenú úroveň "A". Ak nám dáte vedieť, že potrebujete kontrast vyšší, otvoríme túto tému s našimi grafikmi.
Okrem vyššieho máme na zozname asi iba milión vecí, ktoré plánujeme vylepšiť. Niektoré súvisia s prístupnosťou, iné aj s funkčnosťou ako takou... všetky detaily neprezradíme, ale dáme vám vedieť včas, nebojte sa :) A aby ste sa uistili, že vám nič neujde, zaregistrujte si nižšie odber nášho občasného newslettru.
Problémy, o ktorých nevieme
Dobrá správa je, že o nich viete vy, naši klienti. Prosíme vás, dajte nám o nich tiež vedieť. Napríklad na webmaster@aerodom.sk, prípadne do komentárov pod článkom (akonáhle budú funkčné).
Ďakujeme!
Jednak za to, že ste text dočítali až sem a snáď aj za to, že keď budete najbližšie kupovať letenku, spomeniete si na nás :)
A ako sme písali vyššie - ak máte vo svojom okolí niekoho, koho sa táto problematika týka osobne, budeme vám vďační, ak mu dáte vedieť.
Želáme pekný deň!
Odkazy
- Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0
- nástroj HTML_CodeSniffer na overenie WCAG
- The A11Y Project
- Lynx