Breadcrumb navigácia

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Letenky na maximum, alebo ako letieť na Hawai zadarmo
Autor: Aerodom
Publikované dňa: 6. 2. 2007

Zaradené do kategórií: Letecké spojenia

Odkazy na zdielanie:

Letenky na maximum, alebo ako letieť na Hawai zadarmo

Nie pre každého znamená cestovanie a lietanie pôžitok. Sú ľudia, pre ktorých je lietanie nočnou morou lebo sa boja alebo sa nalietajú počas svojho života pracovne toľko, že už len sadnutie do lietadla im privádza stres a nevoľnosť.

Väčšina cestujúcich a hlavne tzv. business cestujúcich sa všemožne vyhýba prestupom pri letoch, čo je vcelku prirodzené snažiac sa vyhnúť problémom s tzv. connecting flights, so stratou alebo omeškaním batožiny a inými nečakanými problémami, ktoré život a obzvlášť v leteckej doprave prináša.

Ak k nim patríte a zastávate takto radikálny prístup pri rezervovaní leteniek a ani nie ste ochotný to prehodnotiť, nasledujúce riadky nie sú určené pre Vás a pokojne ich preskočte.

Ak však patríte k tým, ktorí radi cestujú, ešte radšej spoznávajú nové miesta, majú pri cestách trošku času navyše, neponáhľajú a pri tom im nevadí nejaký ten stopover navyše, potom Vám týchto pár tipov osladí Vaše cestovanie a otvorí oči.

Pretože rezervovanie a kúpa letenky nemusí predstavovať len nočnú moru hľadania, spoznávania všetkých tých pravidiel a obmedzení pri tých najlacnejších letenkách, možno zistíte, že letecké spoločnosti Vám často, či už vedome alebo aj tak trošku nechcene, ponúkajú niekedy priam rozprávkové možnosti za cenu všednej letenky.

Vtedy Vaša cesta nemusí znamenať len to nudné a únavné premiestňovanie sa z bodu A do bodu B, keď prelietate nad všetkými tými neuveriteľnými miestami na zemi, ktoré sú niekde pod Vami a Vy si predstavujete ako to tam asi vyzerá a pýtate sa či sa niekedy na tie miesta dostanete.

Pravda je taká, že často sa na takéto miesta po ceste dá dostať vrámci Vašej zakúpenej letenky, len to chce trošku času pri hľadaní najlepšieho spojenia. Uznávam, možno musíte byť aj trošku fanatik, lebo tých možností je niekdy viac a niekedy menej, ale základným pravidlom je, že treba chcieť. Otrepané ale pravdivé.

Asi najdôležitejším slovíčkom pri hľadaní takýchto možností videnia rôznych kútov sveta na svojej ceste niekam je stopover. V skratke to znamená, že máte možnosť ako cetujúci cez nejaký bod/mesto sa zastaviť a stráviť na danom mieste viac ako 24-hodinový pobyt.

V realite sa často cestuje nie priamym letom, ale s prestupom cez nejaké veľké mesto/letisko, kde sídli Vaša letecká spoločnosť. Dobrými príkladmi pre našinca môžu byť mestá ako Praha, Londýn, Paríž či Frankfurt, ktoré slúžia ako hubs pre tie najväčšie letecké spoločnosti.

V prípade, že letíte napr. do New Yorku cez Londýn spoločnosťou British Airways, máte možnosť zastaviť sa v Londýne na pár dní, všetko za cenu letenky do New Yorku. Počet stopoverov môže byť limitovaný, ale v drvivej väčšine Vám letecká spoločnosť umožňuje minimálne 1 stopover.

Niekedy je možné zastaviť sa aj cestou tam aj cetou späť. Na takomto jednoduchom príklade sa dá ľahko ukázať, že ak máte čas, môžete si urobiť výlet do Londýna takpovediac zadarmo, stačí len využiť čo Vám ponúka letenka. Niektorí skúsenejší si už takéto lety rezervujú s ohľadom na miesto kam by sa po ceste radi pozreli.

Urobiť si stopover je možné nielen pri interknotinentálnych, ale aj vrámci európskych letov, napr. pri lete so Swissom do Barcelony cez Zurich a pod. Niekedy sa sa môžu stať bizarné kombinácie, ale aj z tých sa dá vyťažiť zaujímavý výlet, napr. let z Viedne do Paríža cez Londýn…

Čím vzdialenejšie miesto sa chystáme navštíviť, tým väčšie sú možnosti na stopover. Pri veľkých vzdialenostiach je to dané nielen spoločnosťou, ale aj faktom, že lietadlo musí medzipristáť a dotankovať palivo, pričom väčšinou sa nejedná len o tech. stop, ale cestujúci môžu na danom letisku vystúpiť resp. dostúpiť.

Dobrým príkladom je Singapúr alebo Bangkok na ceste do Austrálie, kde lietajú nielen domáce spoločnosti, ale aj množstvo iných využívajúc letiská aj na dotankovanie lietadiel.

Ak potom letíte napr s Eva Air do Sydney, máte možnosť si urobiť stopover nielen v Bangkoku, ale aj na Taipei. Za cenu jednej letenky sa Vám tak naskytne možnosť vidieŤ ďaľšie dve miesta na svete.

Podobne môžete dopadnúť ak cestujete Qantasom cez Paríž, pretože okrem francúzskej metropoly budete pristávať aj v Singapúre. V nedávnej minulosti veľa spoločností (najmä severoamerické) ponúkalo Passy na lietanie, v skutočnosti ste si zakúpili Pass na jeden mesiac napríklad a počas toho mesiaca ste mohli neobmedzene lietať po celých spojených štátoch, niekedy dokonca aj mimo USA.

Poznám ľudí, ktorí to využili a počas danej doby prelietali Severnú Ameriku krížom krážom, pritom ich to stálo bagateľ. Nájsť dnes takéto passy je skôr výnimka, v USA to už dlhší čas nefunguje. Napriek tomu sa v USA dá lietať nadrámec bežných leteniek, pretože napr. spoločnosť Northwest niekedy nerozoznáva, či letíte do San Francisca priamo, alebo sa po ceste zastavíte v New Yorku.

To znamená, že za cenu letenky do San Francisca sa môžete zastaviť v New Yorku a zároveň napr. aj v Las Vegas. Pokiaľ neprekročíte určitý počet míľ, systému ktorý rezervuje Vašu letenku je to jedno či sa niekde zastavíte alebo nie. Takéto letenky sa ale zväčša dajú bookovať len osobne v nejakej cestovnej kancelárii, pretože online systémy cez internet to takmer neumožňujú kvôli jednoduchosti a spoľahlivosti.

Taktiež predajca letenky resp. operátor musí mať už určité skúsenosti aby Vám s hľadaním skrytých možností vedel poradiť. Ďaľším zaujímavým príkladom je destinácia Auckland na Novom Zélande.

Cesta do Aucklandu, ktorý je takmer presne na opačnej strane zemegule od našich končín, poskytuje široké možnosti na sebarealizáciu, pretože je dostatok ázijských, európskych a austrálskych spoločností, dostať sa tam znamená minimálne dva prestupy (napr. Singapore Airlines cez Frankfurt a Singapúr) a to umožňuje si nielen vyberať, ale aj kombinovať.

V prípade, že si vyberiete napr. spoločnosť Qantas, okrem spomínaných dvoch prestupov sa pridá ďaľší (napr. let z Viedne cez Franfurt,Singapúr a Sydney do Aucklandu), to všetko za buď rovnakú alebo veľmi podobnú cenu ako ponúka konkurencia.

Samozrejme, že cesta s viacerými prestupmi aj trvá dlhšie, niekedy sú potrebné aj víza navyše, ale ak máte možnosť vidieť viac za tú istú cenu, prečo to nevyužiť?

Auckland je výborný príklad ako sa dá letieť do miest na druhej strane zeme dvomi rôznymi smermi. New Zealand Air ponúka totiž letieť na Nový Zéland západným smerom (cez Londýn a Los Angeles) pričom ostatná konkurencia Vás tam dopraví východným smerom (cez Áziu).

Ak nie cena, tak v tomto prípade môže zohrávať úlohu pri rozhodovaní nielen destinácia či počet stopoverov, ale aj fakt či chcete letieť s časom (tzv. denný let, keď letíte so slnkom počas dňa – let cez USA), alebo proti času (keď letíte zväčša v tme, tzv. red eye let – let cez Áziu).

Ďaľším príkladom na cestu do jedného bodu, ale dvoma rôznymi smermi je Honolulu resp. Havajské ostrovy, kam môžete letieť nielen cez USA (väčšina prepravcov), ale aj napr. cez Taipei s China Airlines.

Pri destináciách ako sú Nový Zéland, Havajské ostrovy a im geograficky blízke ostrovy stojí za zváženie kúpa tzv. roundtheworld tickets (tzv. RTW tickets), čo sú doslovne letenky okolo sveta.

Takmer všetky letecké spoločnosti sú združené v alianciách, je to čiste z ekonomických dôvodov, pretože žiadna spoločnosť si nemôže dovoliť pokrývať celý svet (ak niekedy v budúcnosti tak snáď len Emirates, ktorí nemajú takmer žiaden finančný limit), nemôžu si dovoliť mať na každom letisku kam lietajú svoj personál, aj preto si pomahájú v alianciách.

Letenky okolo sveta sú jednou z výhod aliancií najmä, kedže poskytujú možnosť obletieť svet viacerými spoločnosťami za cenu jednej letenky. Veľkou výhodou je cena, ktorá často nie výrazne prekračuje cenu napr. letenky do Aucklandu, pričom cestou do Aucklandu smerom cez Áziu sa môžete zastaviť napr. v Hong Kongu, Tokiu, Melbourne a cestou späť z Aucklandu si pozriete Los Angeles alebo niektorú destináciu v Južnej Amerike. To všetko môžete vidieť za cenu jednej letenky.

Ďaľšou obrovskou výhodou je flexibilita, pretože cestu si často môžete naplánovať podľa seba, pravidlo je jednoduché – čím väčšia aliancia, tým väčšie možnosti máte. Samozrejme každá aliancia je silná v inom regióne, niektoré majú väčšie možnosti v Ázii iné v Severnej Amerike.

Spoločnosti združené v Star Alliance napríklad majú veľmi dobrý produkt pre cestovanie v Tichomorí, pretože Air New Zealand patrí v tomto regióne k najsilnejším a najrozšírenejším.

One World zase poskytuje prepojenie Tichomoria s Južnou Amerikou, kde Lan Chile patrí na špicu, čo sa počtu destinácií a kvality týka.

Je teda len na Vás akú spoločnosť či oblasť spoznávania si vyberiete. Počty dovolených a teda neplatených stopover sú dané, ceny RTW tickets sú odstupňované aj podľa počtu stopoverov, ale vždy sa stopover dá dokúpiť za vopred stanovenú cenu, ktorá v drvivej väčšine prípadov stojí za to.

Z osobnej skúsenosti viem povedať, že pred tromi rokmi som absolvoval cestu okolo sveta so 6 zastávkami a niekoľkými preletmi vrámci jednotlivých štátov/ostrovov za cenu blízku 55000,-Sk, spolu som nalietal asi 21 letov.

Videl som neuveriteľné miesta a najmä – za všetky tie nalietané míle z danej cesty som mohol letieť znova, tentokrát na Havajské ostrovy zadarmo. To už je ale iná kapitola, ako využiť nalietané mile na maximum, možno nabudúce…

Označené ako: Letenky

Odkazy na zdielanie:

Vedľajší obsah a odkazy

Naše tipy

  • Ceny leteniek
  • Aerodom.sk je bezbariérový!
  • Bloody Mary alebo sladký džús?

Kategórie

  • Aerodom
  • Aktuality
  • Cestovateľské poviedky
  • Letecké spojenia
  • Letecké spoločnosti
  • Letiská
  • Všetko o lietaní

Susediace články

  • Swiss Airlines otvorili novú linku Praha - Bazilej
  • Slovenské aerolínie dolietali

Súvislosti

  • Daň z leteniek v Nemecku a Rakúsku klesne
  • Poplatok za miesto pre nohy
  • Nemecko zdaňuje letenky
  • Nové regionálne aerolinky v Rakúsku
  • Mobilné telefóny môžu zabrániť meškaniam letov
  • Definitívny koniec papierovým letenkám v sobotu v noci!

Newsletter – novinky a akcie aj emailom!

Prihláste sa na odber nášho občasného newslettru, nech vám neujde žiadna akčná ponuka a s ňou aj nezabudnuteľný zážitok!

Faktúry a platby

Potrebujete uhradiť zálohovú faktúru z rezervácie, alebo hľadáte daňový doklad? Vložte nižšie variabilný symbol a za pár klikov bude vybavené.

Možnosti platby
  • Visa
  • Visa Electron
  • Maestro
  • Mastercard
  • American Express
  • Diners Club
  • TatraPay
  • CardPay
  • SporoPay
  • ePlatby VÚB
  • UniPlatba
  • ČSOB
  • Poštová banka

Kontakty

Callcentrum a online

  • +421 918 589 747 (Orange)
  • +421 911 589 747 (Telekom)
  • letenky@aerodom.sk
  • facebook

Bankové spojenie

SK44 1100 0000 0026 2874 8697

Sídlo a fakturačné údaje

Aerodom s.r.o.
Struková 13
82105 Bratislava
Slovensko
(otvorí v Google Maps)
www.aerodom.sk

IČO: 35962739
DIČ: 2022141671
IČ DPH: SK2022141671
Okr. súd Bratislava I, odd. Sro, vl. č. 38162/B

Hlavná navigácia webu

  • Úvodná stránka
  • O nás
  • Blog
  • Populárne letenky
  • Faktúry a platby
  • Obchodné podmienky