Zaradené do kategórií: Aktuality
Týždeň po zmarení teroristických útokov
Minulý týždeň prekazila britská polícia teroristické útoky na civilné lietadlá, ktoré mali byť vyhodené do vzduchu cestou do Spojených štátov, pričom konkrétne ciele nie sú zatiaľ známe. Po niekoľkých mesiacoch sledovania bolo pri policajnej akcii zatknutých 21 osôb.
Stupeň protiteroristickej pohotovosti bol zvýšený na kritický – najvyšší, na všetkých britských letiskách sa okamžite sprísnili bezpečnostné opatrenia a posilnil sa bezpečnostný personál. Do platnosti vstúpil zákaz akejkoľvek príručnej batožiny či nápojov v kabíne lietadla.
Cestujúci si na palubu môžu vziať plastovú (najlepšie priesvitnú) tašku, v ktorej môžu mať peňaženku, doklady, pas a letenku, kľúče, okuliare bez puzdra, puzdro na kontaktné šošovky (nie roztok), lieky a zdravotné potreby, detskú výživu, mlieko (obsah fľaše ale musí cestujúci ochutnať pri kontrole(1)), plienky, utierky, či iné príslušenstvo k malým ďeťom, dámske hygienické potreby (bez škatuľky).
Americká vláda zvýšila mieru ostražitosti na „oranžový“ stupeň pre všetky lety a na lety z Británie na „červený“ – najvyšší stupeň. Sprísnením bezpečnostných opatrení a zvýšením stupňa ostražitosti reagovali aj niektoré európske krajiny.
Taliansko sprísnilo bezpečnostné opatrenia na letiskách a ďalších citlivých miestach. Najvyšší stupeň ohrozenia podľa úradov však vyhlasovať nebolo treba. Vo Varšave museli zatvoriť miestne letisko a nariadiť evakuáciu pasažierov po tom, ako tam objavili opustenú batožinu.
V ďalších európskych metropolách (Viedeň, Budapešť, Varšava…) si stovky pasažierov museli počkať na svoj let o čosi dlhšie, ak im ho dokonca nezrušili. Mnoho z nich vraj ani netušilo, čo je príčinou toľkého meškania a sprísnených bezpečnostných opatrení.
V ázijských krajinách boli taktiež sprísnené bezpečnostné opatrenia a cestujúcim bolo zakázané brať si na palubu lietadiel smerujúcich do Spojených štátov a Veľkej Británie tekuté látky. Prehľadávanie batožiny cestujúcim do USA sa stalo bežnou udalosťou.
Najhoršie si museli vytrpieť cestujúci z Londýna, ktorým bolo zrušených mnoho letov (30% všetkých letov z Heathrow, v nedeľu British Airways zrušili skoro 100 európskych letov z Heathrow a pozastavili všetky vnútroštátne lety z letiska Londýn-Gatwick) a niektorým lietadlo uletelo doslova pred nosom, pretože sa museli podrobiť bezpečnostnej prehliadke.
Prevádzka bratislavského Letiska M.R.Štefánika do pondelka podliehala sprísneným bezpečnostným opatreniam, neboli zaznamenané žiadne zvláštne udalosti a prevádzka bola plynulá a bez meškaní. Pasažieri cestujúci do Londýna boli odbavovaní v špeciálnej zóne. Príručná batožina (1ks) bola povolená, avšak podliehala röntgenovej a ručnej kontrole.
Obchody na letiskách v bezcolnej zóne utrpia týmito udalosťami silný úder, keďže zákaz akejkoľvek príručnej batožiny im určite zníži tržby. V minulom roku na medzinárodných letiskách obchody dosiahli obrat v prepočte za 783 mld SK, pričom viac ako 50% tvorili tržby za alkohol, nealkoholické nápoje, či kozmetiku.
Od pondelka bol bezpečnostný stupeň vo Veľkej Británii znížený z kritického na vysoký. Odlety lietadiel začali byť podobné letovému poriadku a British Airways už uskutočnilo až 80% svojich letov (po tom čo od štvrtka zrušila takmer 1000 letov).
Zadržanie 21 osôb predtým, ako sa im podarilo ich plán uskutočniť je skvelou správou. Znepokojujúce ostáva, že teroristi sú pripravení a odhodlaní svoj zámer uskutočniť a správa o tom, že pôvodná skupina by mohla mať okolo 50 členov. Som takmer presvedčený, že teroristi mali aj „plán B“ a je len otázkou času, kedy ho prispôsobia novým okolnostiam a použijú ho.
(1) Neviem ako Vám, ale mne príde takéto opatrenie absurdné, veď keď sa niekto ide „obetovať“ (či sám, alebo s dieťaťom), ochutnanie nejakej chemikálie pre neho asi nebude až takým problémom.