Malta

Malta

Síce malá rozlohou ale o to väčšia históriou - destinácia populárna nielen pre filmárov.

Malta - všeobecné informácie

  • Aktuálny lokálny čas: 09:10:49
  • Hlavné mesto: Valletta
  • Populácia: 440 tisíc
  • Mena: Euro (EUR)
  • Oficiálny web: Webstránka

Malta

Maltské súostrovie leží v Stredozemnom mori a pozostáva z 3 obývaných ostrovov: Malta, najväčší ostrov, Gozo s úžasným bludiskom jaskýň a s neolitickým chrámom Temple of GgantijaComino, ktorý je najmenší a nachádza sa na ňom jediný hotel, ale poskytuje možnosti na fantastické potápanie v Blue Lagoon.

Navštívte katedrálu sv. Jána v hlavnom meste Valleta, ktoré je plné úzkych uličiek, nahusto postavaných domov a obklopené masívnymi baštami. Obzrite si palác Parisiu a divadlo Manoel z 18. stor.

Na juh od Valletty stojí nezvyčajná nekropola Hypogeum z roku 3600 p.n.l. Je vytesaná do skaly do hĺbky štyroch poschodí. K najnavštevovanejším a najstarším pamiatkam patria tiež takmer 6000 ročné megalitické chrámy z veľkých neopracovaných kameňov: chrámový komplex Hagar QimMnajdra na južnom pobreží MaltyGgantija na ostrove Gozo.

Mestečko Mdina v centre ostrova zasa postavili Arabi a obohnali impozantnými hradbami. Nájdete v ňom strážnu vežu Torre dello Stendardo a kostol svätého Petra a Pavla. Za návštevu stojí aj malebná rybárska dedina Marsaxlokk a jej lahôdka – ryba lampuki. V podstate je to makrela z tropických morí a ako symbol krajiny sa dokonca dostala na maltské mince.

V prístave Marsaxlokku ponúkajú trhovníci nielen lacné oblečenie, ale najmä tradičné ručne vyrobené výrobky. Pripravte sa na zjednávanie a tlačenicu. Zážitok stojí za to.

Maltská filmová komisia propaguje ostrov ako filmársku destináciu už od roku 2000. Nakrúcali sa tu filmy ako Da Vinciho kód, Kapitán Phillips alebo Svetová vojna ZBradom Pittom. Filmy sa v poslednom čase stali dôležitým sektorom, ktorý pomáha maltskej ekonomike, vytvára zamestnanosť a ovplyvňuje turizmus.

Malta sa pýši i svojou kuchyňou: Objednajte si králika s čokoládovo-škoricovou omáčkou, taštičky z lístkového cesta plnené hráškom či ricottou a zapite to výborným vínom, či pivom. Ako aperitív môžete skúsiť likér z medu a mandlí. Nezabudnite ochutnať výborne miestne syry a olivy.

Na Maltu sa pohodlne a lacno dostanete letecky, stačí vám kúpiť si letenky, zbaliť pár vecí a vyraziť.

Letenky na Maltu

Zobraziť ponuku leteniek na Maltu