Rím

Aerodom s.r.o. k 1.11.2019 ukončuje svoju prevádzku.

Ďakujeme za roky využívania našich služieb.

Pre objednanie leteniek kontaktujte partnerskú CK Qualitravel s.r.o. na:
+421 905 535 190
02/5292 1994

Rím

Večné mesto presiaknuté históriou, s ikonickým Koloseom. Rušné ulice a pokojný Vatikán.

Rím - všeobecné informácie

  • Aktuálny lokálny čas: 22:44:35
  • Populácia: 2.2M (4.3M)
  • Mena: Euro (EUR)
  • Oficiálny web: Webstránka

Rím - priemerné mesačné denné teploty (°C)

OktNovDecJanFebMarAprMájJúnJúlAugSep
2217.213.912.913.715.3182225.628.628.726

Rím

Napadlo vás niekedy, že Roma je odzadu Amor? Bôžik lásky?

Rím, tiež nazývaný večné mesto, je presiaknutý históriou. Z každej tehly, z každej dlaždice na ceste, z každého zákutia budete cítiť pompéznosť a mohutnosť stáročí, budete cítiť neopakovateľnosť tejto kolísky filozofov, umelcov, vynálezcov i dobyvateľov.

Kolíska filozofov, umelcov, vynálezcov i dobyvateľov

Čaká na vás cez 900 kostolov a 280 fontán, čaká na vás neskutočná trma vrma na uliciach, čakajte fantastické jedlo a očakávajte dovolenku, na ktorú len tak ľahko nezabudnete. To je Rím!

Rímske letisko Ciampiano spája s centrom Ríma autobusová linka spoločnosti Terravision. Čo je asi najlepšia voľba. Potom je to už len na vás, ale doporučujeme premiestňovať sa metrom a v centre hlavne peši, keďže Rím je väčšinou nonstop rozkopaný kvôli archeologickým vykopávkam, neustále sú tu zápchy a vodiči áut i skútrov jazdia niekedy neskutočne šialene.

Taktiež doporučujeme ráno vstať skôr a navštíviť pamiatky v čase, keď tam ešte nie je veľa turistov. Rady čakajúcich turistov vás asi nemilo zaskočia, vždy to vyzerá, že tam budete stáť pol dňa, ale väčšinou to ide rýchlo.

Niečo typické talianske: cappuccino a cornetto

Na raňajky môžete skúsiť niečo typické talianske: cappuccino a cornetto (sladký croissant) hocikde na ulici, alebo si dajte pizzu. Hneď z rána. Kľudne, ste v Taliansku. Oplatí sa kupovať si tzv. Pizza al taglio, čo znamená, že dostanete trojuholník pizze za dobrú cenu.

Vodu si nekupujte, v centre Ríma sú všade miesta, kde si môžete čistú, studenú vodu zadarmo načapovať. Nebojte sa, je naozaj pitná, svieža a dobrá.

K Taliansku samozrejme patrí káva. Ak chcete ušetriť, dávajte si kávičky "na stojáka", zaplatíte tak oveľa menej, ako keby ste si sadli a boli obslúžení. A ku kávičke si dajte niečo sladké, napr. fantastickú zmrzlinu (gelato), alebo plnené trubičky cannoli, cantuccini, či tiramisu.

Chutiť vám bude všade

Začnite čímkoľvek, aj tak budete chcieť všetko ochutnať ešte raz. Dobre a lacno sa môžete najesť v Rosticceria alebo tiež Tavola Calda, čo je akýsi bufet s už uvarenými chutnými jedlami.

Tradičnú domácu taliansku kuchyňu nájdete v tzv. Trattoria alebo Osteria. Alebo navštívte klasickú reštauráciu, či pizzériu. Chutiť vám bude všade.

Rím! Toľko histórie, toľko talentov, osudov a drám v jednom meste. O dávnych dobách nám ešte stále môžu rozprávať príbehy monumentálne pamiatky.

A samozrejme Koloseum

Je tu samozrejme Koloseum (Colosseo), ktorý pôvodne slúžil ako aréna pre gladiátorské zápasy a neskôr ako zdroj stavebného materiálu napr. na baziliku sv. Petra, ďalej Panteón (Pantheon), čo je asi najzachovalejšia stavba v Ríme a pri jeho návšteve pocítite aké veľkolepé to muselo byť mesto v časoch svojej najväčšej slávy.

Nemôžete minút Španielske námestie (Piazza di Spagna), kde tróni fontána della Barcaccia a španielske schodisko vedúce do kostola Trinita dei Monti.

Zaujímavá je i Fontana di Trevi, do ktorej keď hodíte mincu, tak sa podľa legendy, ešte do Ríma vrátite. Každý večer z fontány vylovia približne 3000 eur a peniaze putujú na charitu.

Azda naslávnejšie trhovisko Campo de' Fiori, kde sa nebudete môcť vynadívať na množstvo ovocia, rýb, syrov, kvetov a suvenírov vás pohltí svojim všadeprítomným ruchom a krikom.

Vatikán nemôžete vynechať

K Rímu samozrejme patrí i Vatikán. Alebo naopak? Každopádne ho nemôžete vynechať! Aj keby ste mali stáť v rade niekoľko dní. Námestie sv. Petra (Piazza San Pietro) s monolitickým egyptským obeliskom z červeného granitu v strede vás dostane. Ohúri vás.

Hneď vedľa sa nachádza bazilika sv. Petra (Basilica di San Pietro), stojí na posvätnom mieste, kde bol ukrižovaný a pochovaný apoštol Peter. V neposlednom rade treba vidieť Sixtínsku kaplnku s Michelangelovými freskami, ktorá je súčasťou Apoštolského paláca, Vatikánske záhrady, múzeá, Raffaelove siene a mnoho ďalších architektonických skvostov.

Vyhraďte si na Rím niekoľko dní, nebudete ľutovať a verte, že sa budete chcieť vrátiť. Rím je večné mesto.

Arrivederci!

Letenky do Ríma

Zobraziť ponuku leteniek do Ríma